Ekonomi

BIST 30 endeksine dayalı sözleşme VİOP’ta yüzde 35 düşüşle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Haziran vadeli BIST 30 endeksine dayalı sözleşme yüzde 3,5 düşüşle güne 5.060,00 puandan başladı.

Açılış seansında Haziran vadeli işlem sözleşmesi, bir önceki normal seans kapanışının yüzde 3,5 altında 5.060.00’da işlem gördü.

Dün satış seyri izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 10,3 altında 5.243,25 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansında düşüşünü sürdürerek 5.086,00 puana geriledi.

Analistler, ABD’de yaşanan borç limiti krizi ve para politikasına ilişkin belirsizliklerin etkisiyle küresel borsaların temkinli bir seyir izlediğini belirtti.

Borç limiti konusunda Salı günü Kongre liderleriyle bir kez daha görüşmesi beklenen ABD Lideri Joe Biden, görüşmelere ilişkin iyimser bir tablo çizerken, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy bugünkü toplantı öncesi yaptığı açıklamalarda, “Hala Birbirimize uzak olduğumuzu düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Analistler bugün yurt dışında konut satışları, yurt dışında Almanya’da ZEW beklenti endeksi, Euro Bölgesi’nde 1. çeyrek büyümesi ve ABD’de perakende satışlar ve sanayi üretimi başta olmak üzere bugün yoğun bilgi gündeminin takip edileceğini belirtti. 5.300 seviyelerinin direnç pozisyonunda olduğunu ve 5.000 ve 4.900 noktalarının ana pozisyonda olduğunu kaydetti.

Öte yandan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir adayın seçilmeye hak kazanmadığını belirterek, 28 Mayıs 2023 Pazar günü 2. cinsiyet seçiminin yapılmasına karar verildi. , daha önce açıklanan seçim takvimine göre.

goynukajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu